welcome image

28 липня 2022: День екологічного боргу, або наше життя в позику

28.07.2022
Новини

[:ua]Бурхливий розвиток виробництва протягом останніх 50 років призвів до поступового вистаження природи та ресурсів планети. Станом на сьогодні для забезпечення всіх потреб людства нам потрібно 1,75 планети Земля.

Сьогодні, 28 липня, людство прийшло до точки, яка називається Днем екологічного боргу (Earth overshot day).
Цей день настає тоді, коли кількість використаних ресурсів людством перевищує той обсяг, який Земля здатна відновити за рік.
По суті, наступні місяці цього року світ буде жити «в борг», вичерпуючи природні ресурси, які мали б залишитись майбутнім поколінням.
Варто зазначити, що у 2021 День екологічного боргу припадав на 29 липня, і вже у цьому році він настав на 1 день раніше. Тобто, людство продовжує нещадно експлуатувати планету.


Основна мета визначення такої точки – це привернення уваги до проблеми ненормованого витрачання природних багатств нашої планети.
За дослідженнями Global Footprint Network у 1961 році людство використало тільки дві третини потенціалу Землі. Вперше екологічний борг був зафіксований 29 грудня 1970 року. Це означало, що людство в загальному за 1970 рік спожило більше ресурсів, ніж дала за цей час Земля.
Розрахунки проводить науково-дослідницька організація «Глобальна мережа екологічного сліду» (Global Footprint Network, GFN) з 1987 року.
У пандемічному 2020 році обсяги викидів дещо скоротились порівняно з попереднім роком, адже COVID-19 призупинив багато сфер людської діяльності. У 2021 та 2022 роках відбулося відновлення економічної активності, що призвело до зростання обсягів викидів та кількості використаних ресурсів.
Цей день наступає для кожної країни у різні дати. Найшвидше в 2022 році точки неповернення досягнув Катар – 10 лютого. Навіть деякі держави, які активно використоють відновлювані джерела енергії, приходять в точку екологічного боргу доволі рано: Австрія, Швеція, Фінляндія, Норвегія, Бельгія використали річний запас природних ресурсів вже за перші 4 місяці року. Не всі країни мають Earth overshot day, але це стосується, в основному, невеликих острівних держав з фактично відсутньою промисловістю і малим споживанням енергетичних ресурсів.

Глобальна мережа екологічного сліду підрахувала для України день екоборгу у 2022 році на 27 серпня. Мусимо зазначити, що підрахувати екологічний слід нашої держави цього року вкрай важко через війну. Методологія розрахунку екологічного сліду і точки досягнення екологічного боргу орієнтована на мирний час, а за оцінками вітчизняних та міжнародних експертів, українське довкіллю вже нанесено збитків на десятки мільярдів доларів, і ця сума зростає щоденно.
З початку війни російські війська обстрілюють нафтобази та великі промислові об’єкти по всій Україні. У ґрунт і підземні води потрапляють важкі метали від снарядів та військової техніки. Пожежі у лісах і степах знищують природне середовище. Війна нещадно руйнує всю природу – страждають повітря, вода, земля, рослини і тварини.
Тисячі російських танків і бронемашин забруднюють землю паливно-мастильними матеріалами, а спалені продовжують завдавати шкоду вже як металобрухт.
Війна зачепила близько третини всього природно-заповідного фонду України. На сьогодні декілька десятків природних і біосферних заповідників, національних і регіональних природних парків зазнають суттєвої шкоди внаслідок російської агресії.
Під час детонації ракет та артилерійських снарядів утворюється низка хімічних сполук: чадний газ, вуглекислий газ, водяна пара, бурий газ, закис азоту, діоксид азоту, формальдегід, пари ціанистої кислоти, азот, а також велика кількість токсичної органіки. Окислюються навколишні ґрунти, деревина, дернина, конструкції.

На початку березня росіяни обстріляли енергоблоки найбільшої у Європі атомної електростанції – Запорізької АЕС. Вперше в історії людства військові свідомо стріляли та поцілили в атомний об’єкт. Це – спроба шантажу усього світу.
Окрім того, за підрахунками профільних асоціацій, тимчасово не працює близько 70% усіх об’єктів відновлюваної енергетики України. Це не дозволяє скорочувати викиди парникових газів та заміщувати викопне паливо.
Ми повинні зрозуміти, що в нас немає планети Б і ми більше не можемо жити в борг у наших дітей, внуків та самих себе. Кожна людина має стати екосвідомою, кожна галузь економіки – сталою, компанія – ековідповідальною, а кожен кВт енергії – зеленим.
Процвітаюче життя в межах можливостей нашої планети все ще є досяжним.
Ідеальний показник – це використовувати не більше ресурсів, ніж планета може відновити. Тому, аби досягти цієї нейтральності екологічного боргу, планета й людство мають щороку відстрочувати цей день, а не наближати його.[:]

Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!