29 липня 2021 року: День екологічного боргу людства
29.07.2021[:ua]
«Сьогодні нам потрібно 1,7 планети «Земля», щоб продовжувати паразитувати на природних ресурсах нашої планети» – Олександр Домбровський
Людство живе «у борг» і багато ресурсів, які ми сьогодні споживатимемо, є фактично вкраденими у майбутніх поколінь.
Ми по-хижацьки виснажуємо запаси біомаси та корисних копалин, вирубуємо дерева швидше, ніж вони можуть відновитися природним шляхом. Люди виробляють і накопичують фантастичні обсяги сміття. Левову частку негативного впливу на навколишнє середовище становить емісія парникових газів, бо людство продукує більше вуглекислого газу, ніж здатні поглинути океани і лісові масиви планети.
Існує таке поняття як День екологічного боргу (Earth overshot day), й цьогоріч він припадає на 29 липня.
День екологічного боргу настає тоді, коли кількість використаних ресурсів людством перевищує той обсяг, який Земля здатна відновити за рік.
Цей день наступає для кожної країни у різні дати. Є країни, зокрема Індія, які споживають менше ресурсів, ніж отримують від природи. Для України день екоборгу у 2021 році припадає на 8 серпня.
Розрахунки проводить науково-дослідницька організація «Глобальна мережа екологічного сліду» (Global Footprint Network, GFN) з 1987 року.
Зараз економічна діяльність людини витягує більше, ніж дозволяють можливості Землі, а ми вже зараз позичаємо її ресурси, щоб розвивати економіку. Нажаль, це працюватиме лише в найближчій перспективі. Збільшення видобування природних копалин, виробництво харчових продуктів, спалювання викопного палива чи вирубка лісів приносять короткострокові прибутки, але наслідки такої діяльності в майбутньому можуть бути непередбачуваними і небезпечними.
За дослідженнями Global Footprint Network у 1961 році людство використало тільки дві третини потенціалу Землі. Вперше екологічний борг був зафіксований 29 грудня 1970 року. Це означало, що людство в загальному за 1970 рік спожило більше ресурсів, ніж дала за цей час Земля.
Задля визначення дати організацією Global Footprint Network були використані та проаналізовані найдостовірніші дані ООН від 1 січня 2021 року до самого Дня екологічного боргу, наприклад, зміни показників викидів вуглецю, що зросли на 6,6% у 2021 році, та скорочення біорізноманіття лісів на 0,5% з початку 2021 року.
Для оцінки використовується така міра як «глобальний гектар», тобто біологічно продуктивний гектар із середньою по світу продуктивністю. Досліджується 15 000 щорічних показників на кожну країну.
Наприкінці 2020 року обсяги викидів скоротились, порівняно з 2019, через пандемію COVID-19 й призупинення майже всіх сфер діяльності. Але цього року пожвавлення виробничої активності та поступовий вихід країн з карантину призвів відповідно до зростання обсягів викидів.
Надістотним показником стала глобальна вирубка лісів, зокрема, в Амазоні. У 2021 році, порівняно з 2020, обсяги вирубки зросли на 43% та було знищено 1,1 млн га.
Доказом того, що процеси, які відбуваються в екології, є катастрофічними та невідворотними, стали природні катаклізми, що спостерігаються в усьому світі протягом останніх місяців. Чого варті нещодавні повені у Західній Європі та Китаї, що призвели до людських жертв та колосальних фінансових втрат, рекордна спека у Канаді, від якої загинули сотні людей, масштабні пожежі в США, внаслідок яких з власних домівок було евакуйовано тисячі осіб. . Піщаний буревій днями буквально поглинув місто Дуньхуан, що межує з пустелею Гобі. Потужні зливм спричинили повінь на Філіппінах, 15 000 було евакуйовано. Два десятки людей загинули після шторму і Індонезії. Японія евакуювала 120 тис людей через зливу. Цей перелік, на жаль, можна продовжувати й продовжувати.
Вже і жителі України й на собі відчувають такі природні катаклізми, зокрема посухи в минулому році поставили під загрозу врожаї у багатьох фермерів, а цьогорічні повені в Одесі ледь не зірвали туристичний сезон.
Більше того, сільське господарство дуже вразливе до кліматичних змін, і вже сьогодні в Україні кліматичні зони землеробства зсуваються на північ на сотні кілометрів. Подальші зміни температурного режиму можуть призвести до того, що дві третини території України стануть зоною ризикованого землеробства.
За даними спільних досліджень Global Footprint Network та Schneider Electric, скорочення вуглецевого сліду людством на 50% може посунути День екологічного боргу на 93 дні, тобто більше, ніж на 3 місяці. А вже існуючі енерго- та ресурсоефективні технології для будівель, для промислових процесів та виробництва електроенергії – на 21 день, без жодних втрат для продуктивності. Це йде пліч-о-пліч з 7 принципом сталого розвитку ООН – Принципом доступної та чистої енергії, за яким до 2030 року має відбутися перехід на переважне використання ВДЕ.
Голова Правління Global 100 % RE Ukraine Олександр Домбровський прокометував поточну ситуацію та День екологічного боргу безпосередньо:
«Ми маємо розуміти, що це – дуже тревожний дзвінок, та й навіть не дзвінок, а дзвони, що мають лунають звідусіль! Цей день – нагадування для нас, що ресурси, які ми споживаємо, є, здебільшого, вичерпними, й ми вже давно дійшли до тієї межі, коли почали споживати «в борг» в природи, але цей борг ми не повертаємо. А це може мати фатальні наслідки. В нас обмаль часу, аби це усвідомити та виправити!
Діяльність нашої зеленої платформи Global 100 % RE Ukraine направлена на розвиток відновлюваних джерел енергії, підвищення енергоефективності економіки, сталий розвиток регіонів та формування екологічної свідомості громадян та екологічної відповідальності підприємств.
Світ змінюється і змінюються підходи до бізнесу. Це означає, що Business as usual is dead. Кожна компанія повинна стати екологічно відповідальною, а кожна людина – екологічно свідомою. Ми повинні зрозуміти, що наша планета – це не супермаркет під назвою «Земля» з безкінченним запасом товарів».
[:]
Стати учасником
100 RE UA
Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!