30 ГВт вітру: Велика Британія подвоїла потужності ВЕС лише за 7 років

02.09.2024
Відновлювані джерела енергії (ВДЕ)

Велика Британія досягла історичного рубежу в 30 ГВт вітроенергетичних потужностей, оскільки відкриття вітроелектростанції “Вікінг” компанії SSE Renewables на Шетландських островах збільшило потужність вітроенергетики країни на 443 МВт, пише Renews.

Загальна операційна потужність комбінованих наземних та офшорних вітрових електростанцій у Великобританії наразі становить 30 299 МВт, згідно з даними EnergyPulse від RenewableUK, галузевої служби ринкової інформації. Цього достатньо, щоб задовольнити річні потреби в електроенергії понад 26 мільйонів будинків і скоротити викиди вуглецю більш ніж на 35 мільйонів тонн на рік.

Згідно з останніми статистичними даними, опублікованими урядом у липні, у 2023 році відновлювані джерела енергії забезпечили рекордні 46,4% електроенергії у Великобританії, при цьому вітер залишається найбільшим джерелом чистої енергії. Минулого року комбінований наземний та офшорний вітер виробив рекордні 28,1% всієї електроенергії у Великобританії, при цьому понад 60% електроенергії було вироблено з відновлюваних джерел.

Перша комерційна наземна вітроелектростанція Великобританії “Делабол” в Корнуоллі була введена в експлуатацію ще у 1991 році, а перший офшорний вітроенергетичний проект біля узбережжя Блайт на північному сході Англії почав виробляти електроенергію у 2000 році. Спочатку розгортання вітроенергетики повільно зростало до 1 ГВт у 2005 році і до 5 ГВт у 2010 році, а потім швидко збільшилося до 10 ГВт у 2013–му і до 15 ГВт на початку 2017-го. Згодом потужність подвоїлася лише за сім років, досягнувши позначки 30 ГВт.

Вітроелектростанція “Вікінг” будувалася близько 15 років і коштувала близько 1,2 млрд фунтів стерлінгів приватних інвестицій. Вона забезпечуватиме енергією домогосподарства, за кількістю приблизно еквівалентні місту розміром з Бірмінгем. Складаючись зі 103 турбін, вона використовуватиме надзвичайно потужний вітровий ресурс Шетландських островів і передаватиме відновлювану енергію в материкову мережу по 260-кілометровому підводному кабелю високої напруги постійного струму.

Завдяки унікальним вітровим умовам Шетландських островів, “Вікінг” стане найпродуктивнішою наземною вітроелектростанцією Великобританії з точки зору річного виробництва електроенергії і зможе генерувати близько 1,8 терават-годин (ТВт-год) відновлюваної електроенергії щорічно, повідомляє RenewableUK.

“Встановлення перших 15 ГВт вітроенергетики у Великобританії зайняло 26 років, тому подвоєння цієї потужності до 30 ГВт всього за сім років є величезним успіхом для галузі”, – заявила Виконавча директорка з питань політики та залучення Ана Мусат (Ana Musat).

“Наше дослідження також показує, що подвоєння наземних вітроенергетичних потужностей Великобританії до кінця десятиліття сприятиме зростанню економіки на 45 млрд фунтів стерлінгів і створенню 27 000 робочих місць, а перехід до 2035 року до електроенергетичної системи, в якій домінує морський вітер, дозволить споживачам заощаджувати приблизно 68 фунтів стерлінгів на рік”, – каже Мусат.

Директор з наземної вітроенергетики Scottish Renewables Мораг Вотсон додала: “Вітроенергетика – одна з найбільших екологічних та економічних історій успіху Шотландії, починаючи з першої вітрової турбіни, побудованої в Абердинширі в 1887 році, і закінчуючи галуззю, яка зараз забезпечує 27 000 робочих місць та понад 7 млрд фунтів стерлінгів для нашої економіки, допомагаючи боротися зі зміною клімату. Оскільки 48% операційних потужностей Великобританії розташовані у Шотландії, цілком доречно, що саме вітропарк “Вікінг”, шотландський проект, дозволяє нам подолати позначку в 30 ГВт”.

“Очевидно, що вітроенергетика Шотландії продовжує залишатися в авангарді майбутнього чистої енергетики Великобританії і буде продовжувати відігравати центральну роль, оскільки ми прагнемо досягти нульового рівня викидів”, – зазначив директор SSE Renewables, керуючий директор з питань вітроенергетики в Шотландії.

Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!