Вітрові генератори в жовтому полі

Виробництво електроенергії з відновлюваних джерел зростає в усьому світі

07.08.2024
Новини

Європейські країни демонструють значні успіхи по розвитку відновлюваних джерел енергії.

Про це пише Українська вітроенергетична асоціація на своїй фейсбук-сторінці, спираючись на звіти іноземних аналітичних агенцій.

Зокрема, за даними звіту, підготовленого аналітичним центром Ember, у першій половині 2024 року залежність від викопних видів палива досягла історичного мінімуму, навіть попри зростання попиту на електроенергію та повернення цін до докризового рівня 2019 року.

Частка електроенергії, виробленої з ВДЕ, становила 40%, тоді як частка викопного палива в електроенергетичному балансі країн ЄС впала до 37%. Майже половина країн ЄС виробляє більше електроенергії з вітру та сонця, ніж з викопного палива.

На противагу цьому, виробництво електроенергії з викопних видів палива зменшилось на 17% порівняно з минулим роком. Зокрема, виробництво з вугілля зменшилось на 24%, а з газу – на 14%.

Скорочення використання викопного палива та нарощення ВДЕ-потужностей призвело до зменшення викидів парникових газів в ЄС на 31% у порівнянні з першою половиною 2022 року. Однак, щоб утримувати такий темп “зеленого” переходу, все ще необхідна чітка політика для подолання бар’єрів на шляху інтеграції вітрової та сонячної генерації до європейської енергетичної системи. Серед ключових викликів, що виділяються експертами Ember, – приєднання ВДЕ-потужностей до мережі. Наприклад, тільки в ЄС приблизно 380 ГВт відновлюваних потужностей досі очікують на відповідні дозволи.

На глобальному рівні попит на електроенергію зростає безпрецедентними темпами. Міжнародне енергетичне агентство, яке у своєму звіті щодо глобального електроенергетичного балансу оновило дані станом на перше півріччя 2024 року, прогнозує, що попит на електроенергію у світі цього року зросте приблизно на 4%, що буде найвищим показником з 2007 року. Ця тенденція збережеться і у 2025 році.

Зокрема, попит на електроенергію в Індії, завдяки висхідній економічній активності, зросте на 8%, у Китаї – на понад 6%. У США після минулорічної рецесії на ринку прогнозується збільшення попиту на електроенергію на рівні 3%. Натомість, у ЄС зростання буде скромнішим – на 1,7. Спричинене це двома роками падіння через енергетичну кризу та COVID-19.

Загальна частка ВДЕ у глобальному постачанні електроенергії, за оцінками МЕА, зросте з 30% у 2023 році до 35% у 2025 році. При цьому сонячна генерація має задовольнити половину зростання глобального попиту на електроенергію протягом наступних двох років, а сукупно ВДЕ має покрити три чверті зростаючого попиту на електроенергію.

Проте виробництво електроенергії з вугілля навряд чи суттєво впаде у 2024 році через все ще значний попит у таких країнах, як Китай та Індія. Як наслідок, глобальні викиди вуглецю від сектору виробництва електроенергії дещо зростуть у 2024 році, проте будуть активно зменшуватись вже починаючи з 2025 року.

Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!