Вітроенергетика поставила низку рекордів у 2024 році
08.01.20252024 рік став одним зі знакових для глобального розвитку відновлюваних джерел енергії, і в низці країн вітрова енергетика продовжує утримувати лідерство серед найбільш динамічних технологій генерації електроенергії, яка все більше витісняє викопне паливо з ринку.
Українські вітроенергетична асоціація на своїй фейсбук-сторінці надає приклади деяких передових країн світу, результати енергетичного балансу яких за 2024 рік найкраще демонструють це
Сполучені штати Америки
З січня по листопад 2024 року вітрова та сонячна енергетика забезпечили рекордні 17% електроенергії в США, вперше перевищивши частку вугілля, яка склала 15%. При цьому у березні та квітні одна лише вітрова енергетика згенерувала в США більше електроенергії, ніж вугілля, досягнувши 13-15% порівняно з 11% для вугілля.
Окрім того, станом на кінець 2024 року, 10 американських штатів генерують від 50% і більше електроенергії саме завдяки ВДЕ.
Велика Британія
Енергетичний баланс країни у 2024 році визнаний найчистішим за всю історію. За десять років країна вдвічі скоротила використання викопного палива, компенсуючи це саме відновлюваними джерелами енергії.
Завдяки вітровій енергетиці у 2024-му було вироблено майже 30% електроенергії, що стало найбільшою часткою за всю енергетичну історію країни. А 18 грудня вітер забезпечив аж 68,3% електроенергії в країні. Крім того, цього року вітрова генерація випередила газову, частка якої скоротилась до 26,3% в електроенергетичному Сполученого Королівства.
Німеччина
Минулого року частка ВДЕ в електроенергетичному балансі країни досягла разючих 59% (на 4% більше за показник попереднього року). Тут сектор наземної вітрової енергетики також взяв лідерство, згенерувавши 25,9% всієї електроенергії. 2024-й також став першим роком, коли атомна енергетика не відіграла жодної ролі в електроенергетичному балансі країни, де остання АЕС була зупинена у квітні 2023 року.
Агентство Ember припускає, що політики, спрямовані на прискорення впровадження ВДЕ в країні, відіграли неабияку роль, зокрема в питанні оптимізації видачі дозволів. Важливо, що у 2024 році Уряд Німеччини також визнав ВДЕ пріоритетом суспільного значення або ж сектором спільного суспільного інтересу, що дозволило спростити процедурні аспекти та стимулювати німецьких громадян активно долучатись до розвитку цієї генерації в країні.
Європейський Союз
Згідно з даними інституту Fraunhofer ISE, у 2024 році частка ВДЕ в електроенергетичному балансі блоку підвищилась до 49,4%, де 17,5% припало саме на вітрову енергетику (15,2% для наземної та 2,3% для офшорної вітроенергетики).
Як зазначають в УВЕА, досвід провідних країн світу демонструє, що перехід на ВДЕ, зокрема вітрову енергетику, є ключовим елементом забезпечення енергетичної незалежності, декарбонізації економіки та формування сучасної енергетичної системи. Для України цей досвід є цінним орієнтиром, враховуючи нагальні виклики, пов’язані з відбудовою енергетичної інфраструктури після війни та досягненням кліматичних цілей. Як демонструє приклад Німеччини, визнання ВДЕ пріоритетом суспільного значення спрощує адміністративні процеси та прискорює реалізацію проєктів, що вкрай важливо для українського ринку також.
Україна має всі передумови для масштабного розвитку ВДЕ. Однак для цього потрібні чіткі політичні зобов’язання, реформи у сфері регуляції та створення сприятливих умов для залучення інвестицій. Глобальний досвід доводить, що перехід до чистої енергетики – це не лише екологічна потреба, але й стратегічна можливість для економічного зростання та енергетичної незалежності.
Стати учасником
100 RE UA
Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!