welcome image

5 років законодавчого фундаменту енергетичних реформ

22.09.2021
Новини

[:ua]

5 років законодавчого фундаменту енергетичних реформ – Energy longread від Голови правління нашої «зеленої» платформи Олександра Домбровського.
Рівно 5 років тому було закладено законодавчий фундамент для реформування енергетичного сектору, створення енергетичних ринків, боротьби з монополіями, формування енергетичної безпеки та заміщення імпортних викопних видів палива.
22 вересня 2016 року у Верховній Раді відбувся, без перебільшення, довгоочікуваний «енергетичний» день – Український парламент ухвалив 5 рішень, надзвичайно важливих для енергетичної галузі, енергетичної безпеки та енергетичної незалежності держави:
✅ Проект Закону про ринок електричної енергії України (№4493) – за основу в першому читанні (сьогодні чинний нормативно-правовий акт);
✅ Проект Закону про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (№2966-д) – у другому читанні та в цілому (сьогодні чинний нормативно-правовий акт);
✅ Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про теплопостачання” щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії (№4334) – за основу в першому читанні (сьогодні чинний нормативно-правовий акт);
✅ Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про ринок природного газу” (щодо страхового запасу природного газу) (№3617) – в другому читанні та в цілому (сьогодні чинний нормативно-правовий акт);
✅ Проект Закону про внесення змін до статті 8 Закону України “Про альтернативні види палива” (№4618) – за основу в першому читанні (сьогодні чинний нормативно-правовий акт).
«5 років тому я охарактеризував цей день та підсумки голосування так: «Всього за один день були прийняті дуже важливі рішення задля здійснення системних реформ в енергетиці та виконання міжнародних зобов’язань України. Цей «енергетичний» день був складним і напруженим, рішення супроводжувалися гарячими дискусіями, адже представники різних фракцій та груп мали різні позиції щодо конкретних норм законопроектів. Але у підсумку таки маємо прийняті проекти законів, і час покаже, хто був правий, а хто помилявся. Головне, що енергетичні реформи буде активно продовжено, і це закріплено на законодавчому рівні, а далі – працювати і працювати. Це дуже важливий флешбек, адже сьогодні при усіх моментах і проблемах в Україні функціонує ринок газу та електроенергії, закони продовжують імплементувуватись і ми все ближче і ближче до подолання енергетичних монополій. Принаймні, промислові споживачі це вже відчувають декілька років – більше немає єдиного постачальника газу та електроенергії для бізнесу. Це було б не можливо без створення незалежного енергетичного регулятора в той час. Ми вивчили та заклали в текст закону найкращі світові практики щодо функціонування регуляторів та забезпечення їх незалежності, але, звичайно, багато що залежить від політичної волі Президента, уряду та парламенту» – сказав з цього приводу Олександр Домбровський.
До речі, зафіксовано черговий абсолютний рекорд: приведена вартість природного газу на європейських хабах (Day-Ahead) до кордону України – майже 31 000 грн за тис куб м.
Це підкреслюва важливість і правильність рішень, що ухвалені 5 років тому, і з точки зрору створення постачальниками страхового запасу, і, що більш важливо – заміщення імпортного викопного палива українською відновлюваною біомасою.
Тому недарма ми від зеленої платформи Global 100 RE UA на прес-конференціях минулого тижня оголосили зелені завдання для парламенту вже поточного скликання. Інституційна пам’ять має зберігатись, а закладені норми – реалізувавуватись.
Окрім того, 22 вересня – день осіннього рівнодення, це старт астрономічної осені, і точка, де потрібно розуміти, чи готова країна до опалювального сезону.
Флешфорвард: сьогодні Всесвітній день без автомобіля. Зелена трансформація країни і перехід на 100% ВДЕ дозволить з екологічної точки зору скасувати таке «свято». Адже автомобільні двигуни будуть використовувати водень, біометан, біодизель та зелену електротягу. ?

[:]

Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!