Висхідний графік

До 2050 року світове споживання електроенергії зросте на 75%, – звіт BloombergNEF

22.04.2025
Новини

У новому звіті аналітичної агенції BloombergNEF – “Новий енергетичний прогноз 2025” (New Energy Outlook 2025) – змальовано масштабні трансформації, які очікують глобальний енергетичний ландшафт у найближчі десятиліття. Огляд звіту підготувала Українська вітроенергетична асоціація.

Згідно з базовим сценарієм економічного переходу (Economic Transition Scenario), до 2050 року світове споживання електроенергії зросте на 75%. Цей стрибок буде обумовлений стрімким економічним розвитком, збільшенням кількості електромобілів і дата-центрів, а також дедалі більшою електрифікацією побуту й промисловості.

Звіт пропонує два сценарії розвитку глобального сектору енергетики:

  • Сценарій економічного переходу (ETS) розглядає, як може еволюціонувати енергосистема у світі, де пріоритетом є задоволення висхідного попиту на електроенергію за найменшою вартістю, а не кліматичні цілі.
  • Сценарій досягнення нульових викидів (SNZ) аналізує, як би виглядала глобальна енергосистема у разі повної відповідності політик Паризькій кліматичній угоді.

Зростання попиту на електроенергію

Світове електроспоживання, яке у 2023 році становило 29 471 ТВт-год, до середини століття зросте майже вдвічі. Найбільше зростання очікується у країнах Азії, Близького Сходу та Африки. Це стане поштовхом до масштабних інвестицій в енергетичну інфраструктуру, включно з генерацією, мережами та накопичувачами енергії.

Одним із головних чинників росту стають дата-центри, чия енергетична вага невпинно зростає. До 2035 року вони можуть споживати 4,5% усієї електроенергії планети, а до 2050 — вже 8,7%. Щоб задовольнити такий попит, людству знадобиться додаткові 362 ГВт нових генерувальних потужностей лише протягом наступного десятиліття.

Викопні палива та перехід до ВДЕ

Попри загальний курс на декарбонізацію, попит на нафту, згідно з ETS, досягне піка у 2032 році, після чого поступово знижуватиметься — до 88 млн барелів на добу в 2050 році. Водночас попит на авіаційне паливо та нафтохімію зростатиме.

Використання вугілля скоротиться найрадикальніше, тоді як споживання природного газу зросте на 25%. Проте в генерації електроенергії викопні джерела до 2050 року забезпечуватимуть лише 25% світового виробництва, позаяк у 2024 році цей показник становив 58%.

Пріоритет ВДЕ та інновацій

Розвиток відновлюваних джерел енергії стане ядром нової енергетичної системи. У межах ETS-сценарію:

  • виробництво електроенергії з ВДЕ зросте на 84% вже до 2030 року;
  • до 2050 року ВДЕ забезпечуватимуть 67% глобального електроспоживання.

Ключову роль відіграватиме також гнучкість системи:

  • понад 4 300 ТВт-год гнучкості на стороні споживання буде забезпечено завдяки розумному заряджанню електромобілів та програмам управління попитом;
  • ще 6 100 ТВт-год покриватимуться за рахунок гнучких джерел енергії, таких як установки зберігання енергії, газотурбінні установки та гідроакумулювальні електростанції.

Зростання попиту на електроенергію, розвиток ВДЕ, інвестиції в мережі та накопичувачів, розвиток культури дата-центрів та електромобілів — це ті напрямки, у яких Україна вже також робить перші кроки. Проте глобальна конкуренція за інвестиції, технології та ринки лише посилюється.

Відповідно, зазначають в УВЕА, Україні потрібно діяти вже сьогодні:

  • прискорити реформу енергетичних ринків та мереж;
  • створити сприятливі умови для ВДЕ-інвесторів;
  • стимулювати локальне виробництво та розвиток накопичувачів енергії;
  • інтегрувати розумні системи управління попитом і пропозицією;
  • формувати стратегічне бачення майбутнього у партнерстві з бізнесом та міжнародними союзниками.
Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!