
Дорожня карта REPowerEU: повна відмова від російського газу до 2027 року
07.05.20256 травня Європейська Комісія представила оновлену дорожню карту REPowerEU, яка передбачає повну енергетичну незалежність Європейського Союзу від росії до 2027 року. Згідно з планом, нові контракти на імпорт російського газу не укладатимуться після 2025 року, а постачання повністю припиниться до 2027 року.
Вже зараз зафіксоване суттєве скорочення імпорту енергоносіїв з росії: постачання газу зменшилось зі 150 до 52 млрд м³, частка нафти — з 27% до 3%. Закупівля вугілля заборонена санкціями, а в галузі ядерної енергетики країни-члени ЄС активно шукають альтернативу російському ядерному паливу.
Ключову роль у новій енергетичній стратегії відіграє біометан. До 2030 року планується збільшити обсяги його виробництва в ЄС до 35 млрд м³ на рік — це дозволить замістити частину імпорту природного газу з росії.
Україна має суттєвий потенціал для співпраці в цій сфері. За оцінками Біоенергетичної асоціації України, до 2050 року наша країна може виробляти понад 20 млрд м³ біометану на рік — це до 20% річної потреби ЄС у цьому виді палива.
Біоенергетична асоціація України разом з Європейською біогазовою асоціацією (EBA) підтримують нову стратегію, яка відкриває перспективи для українського експорту біометану. У разі запуску всіх запланованих виробничих потужностей уже цього року Україна зможе виробляти понад 100 млн м³ біометану на рік.
Наприкінці травня в Будапешті відбудеться біогазовий саміт за участі представників влади, бізнесу та профільних асоціацій. У фокусі обговорення — роль біогазу та біометану у спільному енергетичному переході ЄС.
Скоординована відмова від російських енергоресурсів — це не лише крок до енергобезпеки Європи, а й можливість для формування сталого партнерства з Україною.
Джерела:
Офіційна дорожня карта REPowerEU — energy.ec.europa.eu
Потенціал біометану в Україні — uabio.org
Стати учасником
100 RE UA
Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!