Голова UABIO Георгій Гелетуха: “Виробники біометану хочуть чітких і зрозумілих правил на всіх напрямках”
17.12.2024Голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха дав ексклюзивне інтерв’ю ““Енергореформі”, проєкту агентства “Інтерфакс-Україна” з енергетики.
Серед іншого він розповів про:
- необхідність змінити стандарти теплотворної здатності;
- перспективи експорту біометану;
- проблеми “зелених” аукціонів та чому ними не зацікавилася біоенергетика;
- умови, необхідні для розвитку біоенергетики в Україні.
Зокрема, щодо проблеми стандартів теплотворної здатності біогазу Гелетуха пояснив, що українські газові кодекси базуються ще на радянських стандартах висококалорійного російського природного газу, а біометан до них не дотягує. При цьому “зелений” метан все одно пускається в мережу, але з виробників знімають додатковий штраф за невідповідність цим показникам.
Відповідно, потрібні зміни в кодекс ГТС, в який перейшли вимоги з радянських “ГОСТів”. Це може зробити регулятор НКРЕКП за поданням оператора ГТС, причому досить швидко.
Також Гелетуха відкоригував попередні прогнози щодо нових біогазових потужностей станом на кінець 2024 року.
“Раніше я казав, що до кінця року Україна матиме сім біометанових проєктів, але підозрюю, що “Галс Агро”, який вробляє біометан на Чернігівщині, другий свій проєкт, який у Київській області, цього року не запустить. Наскільки мені відомо, там ще йде проєктування. Тобто шість біометанових виробництв мають шанси запуститися цього року”, – зазначив голова БАУ.
Крім того, він пояснив, чому представники біоенергетики не зацікавилися “зеленими” аукціонами, вперше проведеними в Україні цього року.
“Визначена умовами аукціонів гранична ціна підтримки склала 12 євроцентів/кВт*год. На ринку ціна продажу е/е вже вища – це може бути і 13, і 15 євроцентів. І там же ще можна “погратися”. Наприклад, підключатися в пік й отримувати за 17,18 і більше євроцентів. Там ціна практично упирається у прайскеп, тобто йде до 9 тис. грн/МВт*год.”, – розповів Гелетуха.
Про інші аспекти розвитку біоенергетики в Україні читайте в інтерв’ю голови БАУ за посиланням.
Стати учасником
100 RE UA
Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!