Малюнок з ВДЕ

Інвестиції у відновлювані джерела енергії досягли 623 мільярдів доларів, – звіт

01.04.2025
Новини

Сукупні глобальні витрати на енергетичний перехід у 2024 році сягнули 1,77 трильйона доларів, що на 17% більше, ніж у 2023 році.

Про це йдеться у звіті “Інвестиційні тренди енергетичного переходу”, підготовленого BloombergNEF та перекладеного Української вітроенергетичною асоціацією.

Як йдеться в документі, інвестиції у відновлювані джерела енергії досягли 623 мільярдів доларів, з яких 411 мільярдів було спрямовано на сонячну енергетику, а 188 мільярдів — на вітрову. При цьому значну роль відіграють і технології зберігання енергії, що отримали 62 мільярди доларів, показавши зростання на 40%за рік.

Загальна глобальна встановлена потужність сонячної енергетики у 2024 році зросла до 1,6 ТВт, вітрової – до 1 ТВт. Лише за рік було додано понад 330 ГВт та 120 ГВт відповідно сонячної та вітрової генерації.

Інвестиції у сектор чистого водню зросли на 17% порівняно з 2023 роком, досягнувши 15 мільярдів доларів. Попри амбітні плани країн щодо водневої економіки, реальний рівень впровадження поки що відстає від очікувань. Поки що глобальна потужність виробництва зеленого водню не перевищує 1 млн тонн на рік, хоча заявлені проєкти можуть збільшити цей показник до 12 млн тонн до 2030 року.

Сектор вуглецевого уловлювання та зберігання демонструє позитивну динаміку, перевищивши 10 мільярдів доларів інвестицій, головним чином завдяки США та Канаді. Водночас 45% проєктів водневих технологій перебувають на стадії планування або будівництва.

Електромобільний сектор демонструє динамічне зростання. Інвестиції у виробництво електромобілів та зарядну інфраструктуру сягнули 634 мільярдів доларів, що становить 36% від загальних витрат на енергетичний перехід. Лідерство утримує Китай, забезпечуючи понад половину світового виробництва електромобілів та акумуляторів, хоча Європа та США також активно розширюють виробничі потужності та зарядну мережу.

Загалом у 2024 році було продано 14 мільйонів електромобілів, що складає 18% від загального ринку нових авто. У Китаї цей показник перевищує 30%, що підкреслює активне зрушення у транспортному секторі.

Попри позитивні зрушення, виклики залишаються значними. Інвестиції у викопне паливо продовжують зростати й у 2024 році досягли 1,1 трильйона доларів, що становить 38% від загальних енергетичних витрат. Це свідчить про збереження залежності світової економіки від традиційних джерел енергії, хоча їхня частка поступово скорочується. Викиди CO₂ у 2024 році залишаються на рівні 39 гігатонн, що лише незначно нижче за рекордні показники 2022 року. Промисловий сектор залишається найбільшим джерелом викидів, хоча заходи з декарбонізації продовжуються.

У 2024 році 94 країни взяли на себе зобов’язання щодо досягнення вуглецевої нейтральності до 2050–2070 років, а деякі, зокрема ЄС, розглядають можливість пришвидшення виконання кліматичних зобов’язань. Україна, попри складні умови воєнного часу, продовжує рух у цьому напрямі, нарощуючи відновлювану генерацію, працюючи над модернізацією електромереж і гармонізацією енергетичної політики з європейськими стандартами.

Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!