Найбільший ядерний могильник США перетворять на найбільшу у країні СЕС

31.07.2024
Новини

Міністерство енергетики США оголосило про плани перетворити колишнє місце виробництва ядерної зброї на найбільший сонячний проект у країні.

Йдеться про Генфордський об’єкт у штаті Вашингтон – радіоактивну реліквію Мангеттенського проекту та Холодної війни.

СЕС зможе виробляти до 1 гігавата енергії. Цього буде достатньо для забезпечення електроенергією 750 000 будинків.

Площа Генфордського майданчика – 560 квадратних миль. Це приблизно половина площі штату Род-Айленд, найменшого у США. Проект може стати найбільшим сонячним полем у країні, а також буде найбільшим на шахтних землях, занедбаних або інших деградованих територіях.

Однією з основних проблем будівництва великих СЕС є вибір місця для їхнього розміщення. Фермери протестують проти використання сільськогосподарських земель, екологи закликають не порушувати екосистеми. Генфорд є “чудовим способом повторного використання землі, яка має обмежений потенціал для інших цілей”.

Проєкт є частиною нової програми Міністерства енергетики США “Очищення до чистої енергії” (Cleanup to Clean Energy), започаткованої на виконання указу президента Джо Байдена від 2021 року, який зобов’язує федеральні відомства до 2030 року досягти 100-відсоткового використання чистої електроенергії на своїх об’єктах.

Довідка

Ядерний комплекс у Генфорді з’явився у 1943 році в рамках Мангеттенського проекту. Саме тут був реактор “В”, який використовувався для виробництва збройного плутонію при створенні атомних бомб “Трініті” і “Товстун”.

Ядерний комплекс у Генфорді

На початку 1960-х на території комплексу було дев’ять реакторів, п’ять ліній збагачення плутонію і близько тисячі допоміжних підприємств і лабораторій. Більшість з них була закрита з 1965 по 1971 рік, останній реактор продовжував працювати як електростанція громадської мережі електропостачання штату і як підприємство з виробництва плутонію до 1987 року.

З кінця 1990-х років У Генфорді “накрили” сім ядерних реакторів, видалили 600 тонн забруднюючих речовин з підземних вод і очистили ще 32 мільярди галонів. Але, за словами фахівців, до повної реабілітації майданчика залишаються десятиліття роботи. Очищення і знезараження території продовжуватиметься і під час будівництва та експлуатації СЕС.

У 2015-му було оголошено про створення на місці комплексу національного парку, родзинками якого мали стати міста-примари Генфорд і Уайт-Блаффс, відселені урядом, щоб звільнити місце для програми зі створення атомної бомби.

Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!