10 березня 2021 року в центральному офісі ПрАТ «МХП» відбулася знакова подія для інновацій в енергетиці – підписання Меморандуму про взаєморозуміння та стратегічне партнерство між ПрАТ «МХП Еко Енерджи» та німецькою компанією «Ellman Engineering» у проекті: «БІОЛОГІЧНА МЕТАНІЗАЦІЯ «ЗЕЛЕНОГО» ВОДНЮ»

На заході були присутні представники міжнародних організацій:

Олена Волошина – Керівник діяльності Міжнародної Фінансової Корпорації (IFC) в Україні (онлайн);

Джордж Крістодореску – координатор сектору енергоефективності та захисту клімату GIZ;

Іма Хренова-Шимкіна – заступник директора проекту «Реформи в сфері енергоефективності в Україні»;

Кирило Томляк – менеджер програми ЄБРР.

Державне агентство із енергоефективності та енергозбереження представляв заступник Голови установи Юрій Шафаренко.

Серед учасників також були співзасновники та партнери Спілки Global 100% RE Ukraine: Георгій Гелетуха –  Голова правління Біоенергетичної Асоціації України; Олександр Рєпкін – Голова правління Української водневої ради; Олексій Корчміт – Голова праління Асоціації енергосервісних компаній; Степан Кудря – директор Інституту відновлюваної енергетики НАНУ та Леонід Уніговський – директор ТОВ «Нафтогазбудінформатика». Вони привітали підписання Меморандуму та висловили сподівання на успішну подальшу українсько-німецьку інноваційну співпрацю.

Меморандум та подальша його реалізація базується на успішному багаторічному досвіді співпраці між Україною та Німеччиною з розвитку біогазових технологій в Україні  і, зокрема, реалізації одного з найбільших біогазових комплексів – проекті МХП «Біогаз Ладижин»  потужністю 12 МВт. Цей біогазовий комплекс є одним з найбільших в Європі.

Шляхом інтеграції виробництва «зеленого водню» в існуючі технології анаеробного зброджування біомаси та органічних відходів можна досягнути підвищення потужності  та ефективності роботи біогазових комплексів.   Технологія біологічної метанізації «зеленого» водню допоможе суттєво підвищити обсяги виробництва «чистої» енергії, скоротити викиди парникових газів, замістити викопне паливо, в тому числі імпортоване. Це інноваційні тенденції, що відповідають Європейському зеленому курсу та є необхідною передумовою глобального енергетичного переходу.

Cпівпраця поділятиметься на три етапи: ґрунтовні лабораторні дослідження, експериментальна частина та втілення розроблених технологій на практиці. Це дасть можливість отримати перші пілотні проекти як в Україні, так і в ЄС, які потім  можна буде мультиплікувати в промисловому використанні.

Інтеграція технологій «зеленого водню» та біометану  – це справжній прорив в «чистій» енергетиці. Біогазові технології та біоенергетика в цілому є одними з найбільш надійних в галузі відновлюваної енергетики, адже виробництво енергії є прогнозованим та стабільним, на відміну від волатильної ситуації із сонцем та вітром. До спільної роботи над проектом планується залучити ряд потужних німецьких наукових установ. Важливим етапом співпраці буде проведення спільних практичних лабораторних і промислових досліджень з інтеграції «зеленого водню» в анаеробний процес для збільшення виробництва біометану. Реалізація проекту дозволить суттєво декарбонізувати виробничі процеси».

Варто зазначити, що влітку 2020 року в Берліні було започатковане Німецько-Українське енергетичне партнерство, і ключовими були визначені п’ять сфер, зокрема: воднева економіка, енергоефективність, відновлювальні джерела енергії та декарбонізація. Напрями співпраці згідно меморандуму між МХП Еко Енерджи та Ellmann Engineering стосуються усіх вищеперерахованих сфер.

Попереду в України та Німеччини ще багато проектів з інноваційної співпраці та технологічного партнерства.