Розвиток ринку біогазу та біометану в Україні: про що говорили учасники панельної дискусії

30.08.2024
Новини

У четвер, 29 серпня, відбулася панельна онлайн-дискусія “Біогаз та біометан: нові можливості для енергетичної незалежності України”.

Захід був організований Глобальним договором ООН в Україні спільно з ExPro Consulting та Біоенергетичною асоціацією України в межах Ukraine Energy Initiative.

Учасники дискусії – представники влади, бізнесу та експерти – обговорили місце біогазу та біометану в українській економіці й енергетиці. А також перспективи розвитку цієї сфери та підводні камені, зокрема для потенційних інвесторів.

“Розбудова ринку відновлюваних газів важлива як для України, так і для Європейського Союзу”, – зазначив Ігор Ковальов, генеральний директор Директорату ресурсоефективних трансформацій Міненергетики України.

Олена Ленська, директорка Департаменту відновлюваної енергетики Держенергоефективності, звернула увагу на підводні камені, які може створити для експортерів національний реєстр біогазу: “Потрібно вже зараз сформувати запит до Європейського Союзу, в якому уточнити: чи введення українського реєстру біометану не створить додаткову перепону в цьому експортному питанні?”

Заступник генерального директора агрохолдингу “Gals Agro” з питань економіки Олег Рябов переконаний, що ринок біогазу — це в майбутньому ринок малих виробників і власників сировини. І з точку зору питань потенційного інвестора в України не все так оптимістично. “Нас не дуже чекають в ЄС з нашим біометаном, адже для інвесторів потрібно буде страхувати не лише військові ризики, а ще й політичні”, – вважає він.

Водночас Віталій Радченко, керуючий партнер міжнародної фірми CMS в Україні, наголосив, що хоча країни західної Європи, особливо Франція та Данія, у розвитку біогазу сильно випереджають інших, перспектива у українських виробників і експортерів є. “Загалом, Східна Європа – пустеля щодо біометанових заводів”, – зазначив він.

Голова правління Громадської спілки “Біоенергетична асоціація України” Георгій Гелетуха зазначив, що ринок виробництва біометану в Європі глобально зростає. Він навів статистику та порівняв тенденції розвитку з цілями до 2030 року, а також розповів про біогаз/ біометан в Україні. Так, загалом в Україні діють 83 біогазові установки з встановленою потужністю 140 МВт.

Він також зверну увагу на те, що заважає розвитку біогазу в Україні. “Не відчувається одного єдиного органу державної влади, який буде штовхати сектор біометану вперед!”, – зазначив серед іншого Гелетуха.

Своєю чергою представники НКРЕКП запевнилили, що готові дослухатися до представників галузі і враховувати їхні претензії: “Почули про проблеми щодо довгих термінів отримання технічних умов та їх підписання від ГРМ. Завжди готові співпрацювати та проводити роботу для їх вирішення”.

Детальніше про підсумки дискусії можна прочитати на сайті UABIO.

Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!