“Треба готувати інфраструктуру до енергетичного голоду”: як Україні пережити зиму
10.07.2024Український бізнес і деякі активні громади вже запроваджують малу генерацію, яка покращить їхню енергостійкість взимку. І це варто наслідування
Про це заявили учасники дискусії “Енергетична стійкість України в умовах тотальної війни”, яка відбулася в Українському кризовому медіацентрі.
Як зазначив голова правління УКМЦ, Надзвичайний і Повноважний Посол України Валерій Чалий, російські удари 8 липня вкотре нагадали, що Кремль веде проти України тотальну війну.
“І одним з її елементів є знищення інфраструктури для унеможливлення функціонування, в першу чергу, великих міст. Це цілеспрямоване руйнування української енергетики із наміром вийти на рівень, коли внутрішні проблеми будуть критичними, що, на думку наших ворогів, буде створювати готовність країни до капітуляції”, – зазначив Чалий.
Всі спікери погодилися, що зараз максимум зусиль мають бути кинуті саме на те, щоб успішно пройти зиму. Треба зосередитися на максимально швидкій розбудові малої генерації, які дозволять тут і зараз вирішити питання енергетичної стійкості.
Голова правління Global 100%REnewable UA, президент MHP Eco Energy Олександр Домбровський зауважив, що часу практично не залишилося. І українські компанії роблять дуже багато, щоб вистояти взимку. І якщо він буде генерувати достатньо енергії для себе, то ці обсяги не будуть забиратися з мережі і залишаться для людей, населених пунктів і громад.
“Незважаючи на складну ситуацію, український бізнес швидкими темпами інвестує свої обмежені фінансові ресурси в створення власної розподіленої генерації і енергетичну безпеку, не очікуючи на державу, – розповів Домбровський. – Тільки за чотири місяці 2024 року наша компанія “МХП” розпочала і ввела в експлуатацію найбільшу в Україні дахову сонячну станцію на 11 МВт. Також ми закупили майже 30 МВт когенераційних систем виробництва електричної енергії, промислового пару і тепла для власних потреб. Це дасть нам можливість щорічно додатково генерувати майже 270 мільйонів кіловат електричної і 260 мільйонів кіловат теплової енергії для власних потреб, знявши навантаження з енергетичної системи України”.
Як наголосила заступниця міністра закордонних справ (2014-2019), Надзвичайний і Повноважний Посол України Лана Зеркаль, на великі електростанції сподіватися не варто – вони постійно під прицілом ворога, пристріляні і забезпечити їх прикриття буде дуже складно. Зараз Україні потрібен “пластир”, який дозволить критичній інфраструктурі пережити одну зиму. Все інше – потім.
“Думаю, це можливо. Але треба окреме звернення від уряду до наших донорів, міжнародних організацій, структур ООН, щоб вони поставили якомога більше генерації малої потужності і забезпечили їх установку, ремонт і супроводження. Тому що багато малих потужностей для лікарень, шкіл було привезено взимку 2022-2023 року, але вони лишилися не підключеними. Бо громади не мають ні фахового, ні фінансового ресурсу”, – зазначила Зеркаль.
“Треба, щоб уряд сформував єдину стратегію, як нам пережити цю найважчу зиму”, – вважає міністр охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України (1995–1998) Юрій Костенко. Він закликає відмовитися від тривалих мегапроектів на кшталт розбудови Хмельницької АЕС, а натомість максимально наситити малою генерацією міста, забезпечивши енергостійкість критичної інфраструктури.
“Є приклади, коли місцеві органи самоврядування активно готують інфраструктуру до важкого енергетичного голоду. Наприклад, у Харкові, який безперестанно бомбардується, руйнується, відключень сьогодні набагато менше, ніж у Києві. Є приклади Івано-Франківська, Житомира, Вінниччина почала працювати в цьому напрямку. Врешті решт, є Хмельницький, який став майже повністю автономним у забезпеченні передусім критичної інфраструктури”, – пояснив Костенко.
На думку експертів, навіть за позитивних прогнозів Україна ще лишатиметься залежною від імпорту електроенергії з ЄС. Проте завдяки розподіленій генерації за 3-5 років може забезпечити енергонезалежність громад і збільшити стійкість країни перед російською загрозою.
Подивитися дискусію повністю можна за посиланням.
Стати учасником
100 RE UA
Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!