Вітрові та сонячні електростанції

У 2025 році виробництво енергії з ВДЕ може додати понад 250 ГВт потужностей

05.11.2024
Відновлювані джерела енергії (ВДЕ)

Згідно з детальним звітом “Energy Outlook 2025”, з яким знайомить УВЕА, у світі очікуються значні зміни в енергетичному секторі, спрямовані на зменшення викидів, посилення енергетичної незалежності та адаптацію до нестабільного політичного клімату.

Глобальний сектор енергетики стикається зі складними викликами: слабке економічне зростання стримує попит на енергію, який, за прогнозами, зросте лише на 1,6% у 2025 році, що особливо актуально для Європи. Тим часом виробництво енергії за рахунок відновлюваних джерел досягне рекордного рівня з додаванням понад 250 ГВт нових потужностей з вітру та сонця – значна частина цього приросту відбудеться в Китаї, який активно інвестує в “зелений” сектор.

У звіті підкреслено, що в Європі попит на енергію залишатиметься майже статичним у 2025 році, а до 2026 року може навіть знизитися, що зумовлено економічним спадом та амбітними заходами і політиками зі збільшення частки ВДЕ, запровадженими внаслідок енергетичної кризи 2022 року. Це робить розвиток відновлюваної енергетики ще більш актуальним, адже “зелені” джерела є не тільки екологічною потребою, але й стратегічним інструментом для посилення енергетичної безпеки в умовах міжнародної нестабільності.

Важливо зазначити, що хоча зростання інфляції та проблеми з інфраструктурою створюють певні перешкоди для розвитку вітроенергетики, більшість країн підтримує сектор через урядові програми та інвестиції, такі як Inflation Reduction Act в США і Net Zero Industry Act в ЄС. Як зазначають аналітики, зниження залежності від викопного палива стає особливо актуальним на тлі непередбачуваних геополітичних ризиків, таких як конфлікти на Близькому Сході та війна в Україні, які серйозно впливають на стабільність глобального ринку енергоресурсів.

У Звіті також доводиться, що до 2025 року відновлювані джерела енергії, такі як вітрові та сонячні установки, впевнено закріпляться на глобальному ринку. Проте водночас вказується на ризики для сектору, включно з високими відсотковими кредитними ставками, нестачею інфраструктури для приєднання нових проєктів і невизначеністю щодо глобальної геополітичної кон’юнктури у світі, яка може вплинути на стабільність цін на енергоносії та ланцюгів постачанння.

Очікується, що ціни на нафту залишатимуться нестабільними через геополітичну ситуацію, але в середньому досягнуть 77 доларів за барель у 2025 році, що може бути пов’язаним з нарощуванням видобутку в окремих країнах – наприклад, в США. При цьому, споживання нафти в Європі й надалі скорочуватиметься. Водночас, попит на природний газ у регіоні також зменшиться, оскільки частка відновлюваних джерел у виробництві електроенергії постійно зростає, забезпечуючи стабільнішу й екологічнішу енергетичну систему.

Таким чином, розвиток вітроенергетики в Україні відповідає як економічним, так і екологічним потребам, а також загальній безпеці. Підтримка цього сектору сприятиме не лише зменшенню вуглецевого сліду, а й зміцненню енергетичної незалежності в умовах висхідної міжнародної нестабільності.

Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!