Вітрові генератори

УВЕА підбила підсумки 2024 року для вітроенергетики в Україні

13.12.2024
Новини

12 грудня 2024 року, в медіа-центрі “Інтерфакс-Україна” відбулася підсумкова прес-конференція УВЕА за результатами розвитку українського ринку вітрової енергетики у 2024 році.

На початку прес-конференції, Андрій Конеченков, голова Правління УВЕА, коротко окреслив актуальний стан ринку вітрової енергетики, зазначивши, що “в порівнянні з попередніми роками, 2024 рік можна назвати провальним, адже в експлуатацію було введено лише 20 МВт нових вітроенергетичних потужностей”.

“В цьому році ринок покладав великі надії на запуск нових ринкових механізмів підтримки, як, наприклад, механізм ринкової премії та «зелені» аукціони. Втім, що перший не працює належним чином, що другий – не увінчався успіхом. Зараз, в час широкомасштабної війни, не найкращий час проводити експерименти над бізнесом, навпаки, в бізнесі мають бачити партнера”, – додав голова УВЕА

Запрошені спікери-представники передових вітроенергетичних компаній, поділились власним досвідом ведення бізнесу у 2024 році.

Ігор Ретівов, керівник відділу з регуляторних питань “ДТЕК ВДЕ” та член комітету з правових питань УВЕА, сподівається, що цей рік став, все ж таки, підготовчим до майбутніх позитивних змін на ринку, адже реформи потребують часу.

“Наразі, ДТЕК ВДЕ не збирається зупинятись на досягнутому, ми продовжуємо будівництво другої черги Тилігульської ВЕС та здійснюємо девелопмент в Полтавській та Вінницький областях нових проєктів ВЕС. Загалом, наш портфель майбутніх проєктів становить понад 1 ГВт. Втім, ми також відкрили ще один напрямок, а саме будівництво систем зберігання енергії. В планах – побудова 200 МВт таких систем”, – розповів Ретівов.

Керуюча директорка Elementum Energy та членкиня Правління УВЕА Ольга Рибачук розповіла про проблеми з логістикою, з якою стикаються оператори ВЕС.

“Ми також продовжуємо вести свою діяльність. Зараз, зокрема, в розробці 200 МВт нових вітроенергетичних потужностей в різних частинах Одеської області, які будуть готові до будівництва в наступному році. Втім, ми все ж потребуємо низки рішучих політичних рішень для підтримки цього сегменту енергетики, зокрема, в частині розблокування морських портів Одеси, а саме Південного і Чорноморська, оскільки, через труднощі з доставкою обладнання на майданчик, значно зростає бюджет проєкту”, – зазначила Рибачук.

Вона також повідомила, що 11 грудня компанія Elementum Energy успішно закрила угоду із придбання вітроенергетичного проєкту потужністю 200МВт в західній частині України. Очікувана щорічна генерація нових ВЕС становитиме близько 700 ГВт·год, що еквівалентно річному споживанню електроенергії близько 600 тисяч людей.

Олександр Подпругін, заступник голови правління УВЕА та регіональний менеджер Notus Energy розповів про плани його компанії та перешкоди, які не дають їх реалізувати. “Наша компанія зайшла на вітроенергетичний ринок України у 2019 році, вже маючи ідею декількох проєктів. Будівництво одного із них планувалось на 2022 рік, проте не відбулось через вторгнення Росії, – розповів Подпругін. – Зараз, ми працюємо над тим, щоб все ж запустити це будівництво у 2025 році. Це буде вітрова станція потужністю 120 МВт в Одеській області. Втім, головною інвестиційною проблемою українського ринку є масштабування, адже всі проєкти, які сьогодні будуються чи розробляються є виключенням. Бізнес, насправді, відчуває критичну недостатність повноцінних механізмів фінансування вітроенергетичних проєктів в тих масштабах, в яких потребує енергосистема”.

Своєю чергою, генеральний директор УК “Вітряні парки України” Владислав Єременко розповів про досвід перенесення потужностей в інший регіон України, а саме на Закарпаття. “Релокація нашого виробництва зі сходу на захід стала важливим кроком для його подальшої стійкої роботи. Хоча наша компанія також стикається з тими ж проблемами, що і інші учасники ринку, ми намагаємо знаходити неординарні рішення. Так, наприклад, ми створили власну логістичну компанію ТОВ “Френдлі Лоджистік” і розвиваємо цілий індустріальний парк в Закарпатті. Також, в цьому ж регіоні будуємо першу вітроелектростанцію: дві вітрові турбіни вже запущені в експлуатацію, добудовується підстанція. Плануємо повністю закінчити будівництво в травні 2025 року. Загалом, наш портфель майбутніх проєктів становить 1,5 ГВт”.

Під час прес-конференції, Єременко також поділився унікальним досвідом щодо співпраці з місцевими громадами Закарпаття, заходами зі збереження цінних екосистем Карпат та розбудовою мережі соціального житла для ВПО.

Друга частина прес-конференції стосувалась обговорення актуальних регуляторних викликів і бар’єрів, які є вагомою перепоною для міжнародних і національних інвесторів. Йшлося і про “зелені» аукціони, і про торгівлю на вільному ринку, і про механізм ринкової премії. Зокрема, щодо останнього, Ольга Рибачук зазначила, що “вже 10 місяців по всіх компаніях Elementum, які перебувають в межах цього механізму, не отримано жодної виплати. Крім того, компанії, які обрали для себе цей механізм значно дискримінуються, адже вони отримують в 3-4 рази більше команд на розвантаження ніж ті компанії, що досі перебувають в системі “зеленого» тарифу”.

Олександр Подпругін, вкотре повернувшись до проблеми залучення фінансування у нові вітроенергетичні проєкти, наголосив, що ефективним рішенням цього може стати механізм корпоративних PPA, стабільність яких забезпечуватиме спеціальний Фонд із гарантування мінімальної ціни електроенергії на ринку.

Представники УВЕА закінчили свою дискусію роздумами про створення на рівні держави окремої інституції, яка б опікувалась питаннями розвитку “зеленої” енергетики в Україні. “Такий орган дійсно може переключити фокус бізнесу з вирішення якихось регуляторних проблем на впровадження проєктів та інновацій”, – підкреслив Владислав Єременко.

Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!