

Заборгованість “ГарПок” перед виробниками з ВДЕ знизилася до 22,3 млрд грн
31.03.2025За пів року, з вересня 2024-го по березень 2025 року, заборгованість ДП “Гарантований покупець” перед виробниками електроенергії з ВДЕ за “зеленим” тарифом скоротилася на 37,7% – до 22,3 млрд грн з 35,8 млрд грн.
Як передає Енергореформа, про це повідомив очільник “ГарПока” Артем Некрасов на засіданні прес-експерт-клубу “Ліга енергетичного розвитку”.
“Маємо позитивні зрушення. Вперше за моєю пам’яттю на цей рік було прийнято зважений тариф “Укренерго” на послуги з передачі електроенергії. Крім того, ми почали підписувати послуги з “Укренерго” не через 1,5-2 роки, як це було раніше, а, скажімо, січневу вже підписано і по ній розрахунки вже пройшли”, – сказав очільник ДП.
За його словами, розрахунки держпідприємства з ВДЕ-генерацією з початку 2025 року зросли до 93% проти 86% за результатами минулого року.
Своєю чергою, розрахунки НЕК “Укренерго” з “ГарПоком” за послугу ВДЕ у 2025 році зросли до 85,2% з 72,9% у 2024 році.
Некрасов нагадав, що у 2020 році між урядом та інвесторами в “зелену” енергетику було підписано меморандум, у якому держава підтвердила гарантії платежів. Зокрема, уряд вирішив додавати до тарифу системного оператора додаткову частину коштів, яку держава компенсуватиме з держбюджету. Проте щороку народні депутати під час ухвалення держбюджету викреслюють цю норму з розгляду, внаслідок чого тариф НЕК протягом кількох років залишався недофінансованим, а борги “ГарПока” перед учасниками ринку дорівнюють боргам “Укренерго” перед підприємством.
Своєю чергою позитивну динаміку в розрахунках “ГарПока” з учасниками ринку на засіданні також підтвердили керівники профільних асоціацій і власники установок з ВДЕ.
“Розвитку сонячної енергетики сприяє поступове скорочення заборгованості перед ВДЕ, а також те, що сонячне обладнання можна встановлювати досить швидко, і в багатьох випадках це не потребує спеціальних дозволів”, – зазначив голова правління Асоціації сонячної енергетики України Владислав Соколовський.
Голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков зі свого боку додав, що вітроенергетика у 2025 році отримає нову хвилю розвитку, і це дасть якісні результати вже у 2026-2027 роках.
“Наразі в різних регіонах України на стадії будівництва шість вітроелектростанцій”, – зазначив він.
Стати учасником
100 RE UA
Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!