Вітрові турбіни та сонячні панелі на тлі синього неба

Зростання ВДЕ має складати 16,4% на рік, щоб досягти потроєння потужності до 2030-го, – звіт

30.07.2024
Відновлювані джерела енергії (ВДЕ)

Світова “зелена” енергетика розвивається сьогодні найшвидше порівняно з іншими видами генерації. Проте існує ризик, що глобального зобов’язання щодо потроєння загальної глобальної потужності з ВДЕ до 2030 року, взятої на себе країнами в рамках минулорічної конференції COP28UAE, не буде виконане.

Про це свідчать дані Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії IRENA, український переклад яких можна знайти на сторінці УВЕА.

За розрахунками IRENA, викладеними у звіті “Статистика по відновлюваних джерелах енергії 2024”, щоб досягти заявленої мети, світ повинен щорічно нарощувати загальну потужність ВДЕ мінімум на 16,4%.

Згідно з документом, безпрецедентне збільшення “зелених” потужностей на 14% у 2023 році довело середньорічний темп зростання до рівня 10% за період з 2017 по 2023 роки. У поєднанні з поступовим зменшенням частки викопного палива в загальному глобальному енергобалансі і скороченням темпів будівництва об’єктів традиційної генерації, відновлювані джерела енергії прямують до того щоб остаточно перевершити викопне паливо за щорічними темпами розгортання в світі.

Однак навіть якщо темп зростання у 14% збережеться, ціль щодо доведення глобальної ВДЕ потужності до 11,2 ТВт до 2030 року буде недовиконана на 1,5 ТВт або 13,5%. Якщо ж збережеться історичний середньорічний темп зростання ВДЕ на рівні 10%, до 2030 року буде додано лише 7,5 ТВт нових ВДЕ-потужностей, що майже на третину менше від поставленої мети.

Щодо генерації електроенергії, то Звіт наголошує на регіональних відмінностях щодо частки, яку ВДЕ відіграють в енергобалансах держав і регіонів. Так, Азія лідирує у виробництві електроенергії за рахунок ВДЕ, довівши відповідний регіональний показник до 3,749 ТВт-год, чим вперше випередивши Північну Америку. Натомість Південна Америка наростила виробництво “зеленої” електроенергії майже на 12%, довівши його до 940 ТВт-год завдяки реновації гідроенергетичних потужностей та розвитку сонячної генерації.

Крім того, Африка збільшила безвуглецеве виробництво електроенергії на 3,5%, досягнувши 205 ТВт·год у 2023 році. Цей регіон має величезний потенціал сонячної та вітроенергетики, а також велику потребу у збільшенні об’ємів енергопостачання і швидкому сталому розвитку.

Партнерський матеріал

Стати учасником
100 RE UA

Перейти на 100% відновлюваної енергетики в Україні – можливо!